Tegoroczne Erste Letnie Brzmienia obiecują więcej niż przegląd największych nazwisk polskiej sceny. Obok gwiazd na festiwalowych scenach staną projekty przygotowane specjalnie na tę okazję. Takie, których nie usłyszymy nigdzie indziej.
Znany wcześniej jako Santander Letnie Brzmienia festiwal kieruje się filozofią, że najlepsze wakacyjne wspomnienia nie muszą wiązać się z wyjazdem za miasto. Zamiast tego, Erste przenosi lato do środka miasta – między bloki, zieleń i codzienne życie.
Line-up tegorocznej edycji rozpięto między dwoma biegunami: parkietem, a gitarową nostalgią. Wśród headlinerów znalazła się Kaśka Sochacka, która wystąpi jako główna artystka każdej festiwalowej soboty. Jej charakteryzujące się swoistą intymnością koncerty, tworzą przestrzeń do wyrażania emocji i kameralność w stadionowej skali. Obok niej, jako piątkowy headliner Vito Bambino – artysta, który potrafi w kilka minut zmienić koncert w wielką miejską potańcówkę, a w następnie wzruszyć słuchaczy do łez, prezentując najbardziej czułe i osobiste momenty ze swojego repertuaru. Poza nimi wystąpią m.in. Mrozu z big-bandem, Kacperczyk, Ewa Farna, Natalia Szroeder, Julia Wieniawa czy Xxanaxx.
Tylko tutaj: projekty specjalne
To one są najciekawszą częścią programu. Zamiast po prostu zaprosić artystów na scenę, festiwal wciąga ich w przedsięwzięcia szyte na miarę tego jednego lata.
Na pierwszy plan wysuwa się „Brodka gra Grandę”, czyli powrót do kultowego albumu – ale nie po to, by uderzyć w nostalgiczne tony. Zamiast tego zobaczymy nową, odważną interpretację płyty, która wyprowadziła artystkę z popu spod znaku „Idola” w stronę elektro-folku.
Do programu wraca też format symfoniczny. Sukces symfonicznych aranżacji piosenek Edyty Bartosiewicz, które mogliśmy usłyszeć na festiwalowych scenach w zeszłym roku, skłonił organizatorów do ponownego spojrzenia w tę stronę. Tym razem na scenie stanie Grzegorz Turnau z blisko 50-osobową orkiestrą symfoniczną pod batutą Moniki Kochanowicz, z gościnnym udziałem Doroty Miśkiewicz i Natalii Grosiak.
Powraca również Babie Lato – jeden z najbardziej charakterystycznych projektów festiwalu. W tegorocznej odsłonie tworzą go wspomniana Natalia Grosiak, BELA i Kathia, które stawiają na jakościowy pop oparty na wspólnym graniu, żywych instrumentach i współbrzmieniu wokali. Trzy różne muzyczne światy spotykają się na jednej scenie, tworząc projekt, którego nie da się z niczym pomylić. Pierwszy singiel tria, „Dwa słońca” jest już dostępny, a w maju artystki zostały ambasadorkami programu Spotify EQUAL.
Erste Letnie Brzmienia to nie tylko wielkie nazwiska
W programie ponownie znalazła się silna reprezentacja artystów związanych z poznańskim NEXT FEST Music Showcase & Conference. W każdym mieście na scenie pojawi się inny zestaw młodych twórców i debiutantów – których możemy odkryć, zanim będzie o nich naprawdę głośno. W tegorocznym line-upie pojawiają się m.in. Dominika Płonka, BEMY, AJLA, Wiktor Waligóra i babyhats.
Wyjątkowa formuła
Erste Letnie Brzmienia to jeden z najważniejszych graczy na scenie ruchomych festiwali. Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Poznań to miasta będące domem dla ponad 4 milionów osób – osób, które dzięki idei festiwalu odbywającego się nie w jednej, ale w pięciu lokalizacjach nie będą musiały mierzyć się z logistyką i kosztami podróży czy zakwaterowania, towarzyszącym zazwyczaj przy okazji wyjazdu na koncert ulubionego artysty.
I może właśnie w tym tkwi cały pomysł: zamiast budować festiwalowy świat gdzieś na uboczu, Erste wpisuje koncerty w zwykły miejski sierpień. Pozostaje jedno pytanie: w którym mieście złapiesz to lato? Karnety i bilety jednodniowe czekają na www.letniebrzmienia.pl.





![Alex Hayel: „Wrażliwość zaczyna się tam, gdzie jesteś w pełni sobą” [WYWIAD]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcdn.kmag.pl%2Fstrapi%2Flarge_2_c7287cd7d1.jpg&w=1920&q=80)



