Mieszkanie przyszłości IKEA stanęło w Szczecinie. Jest samowystarczalne i wypełnione roślinami
Autor: KB
19-06-2020

IKEA już od dłuższego czasu wprowadza proekologiczne rozwiązania zarówno do swoich filii, jak i oferty produktów. To część długofalowej strategii mającej na celu zmianę naszego myślenia o mieszkaniu, ponieważ jak dowodzą wszelkie badania – do 2050 roku aż 70% populacji będzie żyło w miastach. Życie w zgodzie z naturą to już nie tylko zachcianka, ale oczywisty wybór, jeśli chcemy przetrwać. Znajdujący się w Szczecinie IKEA Home of Tomorrow pokazuje właśnie, jak możemy zmienić własne cztery kąty, by pomóc sobie oraz planecie.

Projektowanie dla przyszłości

Home of Tomorrow to koncept autorstwa trzech projektantek: Justyny Puchalskiej, Pauliny Grabowskiej i Joanny Jurgi, który powstał we współpracy z lokalnymi władzami i aktywistami, a znajduje się w samym sercu Szczecina przy ul. Monte Cassino 6 tuż obok placu Odrodzenia. Będzie otwarty dla zwiedzających aż do uruchomienia w tym miejscu sklepu IKEA, w którym pozostanie nam już tylko zrobić odpowiednie zakupy. Wcześniej nauczymy się, jak wprowadzić przyjazne dla środowiska rozwiązania we własnym domu, które pozwolą nam m.in. ograniczyć zużycie wody i eksploatację naturalnych zasobów Ziemi, mających przecież swój limit. Nie wspominając o korzyściach płynących z otoczenia się roślinnością, która nie tylko wpływa na jakość powietrza i spokój umysłu, ale także umożliwia hodowlę własnych warzyw.

alt text

Samowystarczalny dom

Nowoczesny projekt Home of Tomorrow znajduje się w 120-letniej kamienicy, a jego celem jest zapewnienie balansu i właściwej cyrkulacji wody i powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. W centrum domu znajduje się prawdziwy ogród, który powstał bez wykorzystania gleby, dzięki czemu zużywa ok. 5-10% mniej wody niż ten tradycyjny. Co więcej, można do niego wprowadzić akwaponikę – zrównoważony model produkcji żywności, którego podstawą jest rolnictwo ekologiczne. Do uprawy własnych pomidorów, ziemniaków, papryki, kapusty czy truskawek oraz ziół wykorzystuje się podłoże piaskowe lub żwirowe. Innym rozwiązaniem jest hydroponika, czyli uprawa na pożywkach wodnych, lub aeroponika – produkcja roślin bez zastosowania środowiska stałego (innymi słowy: rośliny umieszcza się w płytach z tworzyw sztucznych, a ich korzenie wiszą w powietrzu). Z kolei woda, którą podlewamy nasze rośliny, w naturalny sposób paruje, powraca do atmosfery i jest przez nie ponownie wchłaniana. 

alt text

W kuchni Home of Tomorrow przewidziano również zbiorniki na wodę zużywaną podczas przygotowywania jedzenia, stanowiące jeden z elementów wystroju wnętrza, dzięki czemu nie zaburzają ogólnej estetyki domu. Z kolei resztki organiczne można wykorzystać jako naturalny nawóz dla dojrzewających roślin i warzyw.

– Chcemy zachęcić mieszkańców Szczecina do brania odpowiedzialności za zużywanie zasobów. Myślę, że dopiero gdy zaczniemy odczuwać finansowe korzyści ze stosowania rozwiązań przyjaznych środowisku, zrobimy zdecydowany krok w kierunku zrównoważonego życia – mówi Gustaw Jakubowski, przedstawiciel IKEA, odpowiedzialny za powołanie Home of Tomorrow do życia.

IKEA Home of Tomorrow jest otwarty dla gości od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-20:00 (ul. Monte Cassino 6, Szczecin).

udostępnij