W Lublinie powstaje BIOTEKA, najbardziej zielona biblioteka w kraju. Pełna roślin i surowych, naturalnych materiałów
Autor: KO
21-10-2019

Władze Lublina zaprezentowały projekt BIOTEKI, czyli nowej siedziby dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Pełne zieleni i naturalnych materiałów wnętrze ma nawiązywać do położonego w bliskim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego.

BIOTEKA powstanie w dawnej Karczmie Słupskiej i zajmie powierzchnię 421 m². Na czytelników czekać będzie ok. 19 000 książek drukowanych i ok. 15 000 zbiorów specjalnych (audiobooków, płyt z muzyką i filmami). 

– Mieszkańcy Lublina należą do najbardziej rozczytanych i najczęściej korzystających z bibliotek mieszkańców dużych miast w Polsce, dla których stały kontakt z książką jest bardzo ważny, a MBP w Lublinie znajduje się w ogólnopolskiej czołówce bibliotek dokonujących zakupu nowości wydawniczych. Dlatego bardzo się cieszę, że wkrótce w centrum Lublina powstanie nowoczesna i atrakcyjna biblioteka, otwarta i przystępna dla wszystkich mieszkańców, bez barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami. Inspiracją do powstania projektu bioteki był znajdujący się niedaleko Ogród Saski, jako miejsce spotkań mieszkańców z przyrodą – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Pomysł na projekt „zielonej” biblioteki to odpowiedź na rosnącą potrzebę kontaktu człowieka z naturą. Projektanci zdecydowali się na naturalność oraz surowość zastosowanych materiałów, takich jak beton, szkło, drewno, stal przy wykorzystaniu dużej ilości zieleni, aby nadać indywidualny, kontemplacyjny charakter projektowanym wnętrzom przy zachowaniu wysokiego poziomu doznań estetycznych użytkownika - czytamy w materiałach Urzędu Miasta Lublin. 

8 października została podpisana umowa na wykonanie prac budowlanych o wartości 1,27 mln zł. Planowany termin ich zakończenia to połowa grudnia tego roku.

Autorem projektu nowych wnętrz jest GK-Atelier Grzegorz Kłoda.

udostępnij