Polska projektantka stworzyła piękne domki lęgowe dla ptaków. Utrzymują je opaski zaciskowe, które nie niszczą drzew
Autor: MK
21-10-2019

Coraz częściej naukowcy zwracają uwagę na istotną rolę owadów i ptaków w naszym ekosystemie. Różne koncerny, organizacje, urzędy miast i artyści starają się więc dołożyć swoją cegiełkę w walce o ich przetrwanie oraz edukować w tym zakresie mieszkańców. Przykładowo McDonald's otworzył hotele dla pszczół w swoich billboardach reklamujących, o czym pisaliśmy tutaj.

Ciekawy projekt domków lęgowych dla ptaków stworzyła polska projektantka, Monika Kocot-Huszczo, absolwentka Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Domki są wykonane w technice ceramicznej z dodatkiem drewna. Dzięki obecności gliny nie straszny im deszcz ani śnieg, a dodatkowo materiał jest ekologiczny i łatwy w utrzymaniu. Elementy drewniane zostały zastosowane, by konstrukcja mogła łatwo wtopić się w tło oraz budziła skojarzenia z naturalnym środowiskiem ptaków. 

Na zewnątrz pokrywa je nieszkliwiona powierzchnia o chropowatej fakturze, która ułatwia wspinanie się po nich ptakom. Ich kształt uniemożliwia dostanie się do środka drapieżnikom, z rozmiar odpowiada wymiarom budek lęgowym typu A, odpowiednim dla sikor i pełzaczy.

Jednym z największych atutów projektu Kocot-Huszczo jest nieniszczące drzewa mocowanie. Każdy domek trzyma się na opasce zaciskowej, nie ma więc konieczności wbijania w drzewo gwoździ ani obwiązywania go drutem, co mogłoby uszkodzić korę. Posiadane wgłębienie na opaskę oraz cztery kołki, umożliwiają łatwe i szybkie zawieszenie go na drzewie. 

Co z czyszczeniem? Domek jest wykonany z materiału łatwego do utrzymania w czystości, ponadto posiada zdejmowany daszek. Możemy więc szybko i sprawnie oczyścić go po każdym okresie lęgowym ptaków. 

Monika Kocot-Huszczo wraz z mężem prowadzą studio projektowe TM • Design. Projekt Ovo publikowany był w
kwartalniku „2+3D” w kategorii Graduation Projects w 2014 roku oraz prezentowany na wystawie Fresh Stuff na Festiwalu Łódź Design 2014.

udostępnij