Powstała aplikacja, która umożliwia odnalezienie zaginionych piesków po odciskach ich... nosów
22-04-2021

Przeszukiwanie schronisk, zamieszczanie ogłoszeń - zaginięcie pupila to jedno z najgorszych doświadczeń miłośników psów. Według amerykańskich statystyk co trzeci czworonóg gubi się przynajmniej raz w życiu! Aby oszczędzić właścicielom i zwierzętom stresującego doświadczenia, IAMS stworzyła aplikację NOSEiD, która identyfikuje zaginione psy poprzez skanowanie nosa. Jak to działa? 

Psi nos jak odcisk palca

Psi nos z indywidualnym, niepowtarzalnym układem wgłębień, plamek i zmarszczek to odpowiednik ludzkich liniii papilarnych. Firma IAMS, które zajmuje się produkcją karmy dla zwierząt, postanowiła wykorzystać unikalność nosa do stworzenia biometrycznego dokumentu tożsamości dla czworonogów. Twórcy NOSEiD zachęcają właścicieli do założenia profilu swojego psa w aplikacji oraz uzupełnienia danych takich jak np. opis fizyczny, znaki charakterystyczne czy też wykonany przy użyciu telefonicznego aparatu skan nosa. Dzięki innowacyjnej technologii informacje te trafiają do bazy danych jako nosowy paszport.

Platforma ułatwiająca powrót do domu

Jeżeli właściciel zgłosi w aplikacji zaginięcie czworonoga, inni użytkownicy automatycznie otrzymają powiadomie. W przypadku, gdy któryś z nich trafi na samotnie błąkającego się psa, będzie mógł od ręki zeskanować jego nos.Po pomyślnym zakończeniu procesu identyfikacji znalazca zostanie automatycznie połączony z właścicielem, dzięki czemu zaginiony pupil jeszcze szybciej powróci do ulubionych zabawek i na swoje legowisko. Twórcy aplikacji zachęcają do korzystania z NOSEiD nie tylko właścicieli czworonogów, ale również potencjalnych znalazców. ,,NOSEiD ma ocalić więcej pupili przed trafieniem do schronisk - to kolejny krok w stronę eliminacji bezdomności psów" – mówi Craig Neely z NOSEiD. 

NOSEiD zawiera aktualizowaną na bieżąco mapę zaginionych zwierząt, a także generator plakatów, które można rozwiesić na słupach, w przypadku ucieczki psa. Ponadto aplikacja ma pełnić rolę platformy społecznościowej oraz ułatwiać kontakt właścicieli z weterynarzami czy wyprowadzaczami psów.

Na razie wersja beta dostępna dla Apple i telefonów z systemem Android. Choć na tę chwilę NOSEiD działa wyłącznie w amerykańskim stanie Tennessee, użytkownicy z innych regionów rmogą ją pobrać, aby otrzymać powiadomienie o dostępności.

alt text

/tekst: Dominika Laszczyk/ 

udostępnij