Moc roślin i technologia inspirowana NASA. ARIA to remedium na zanieczyszczone powietrze
23-06-2021

Zanieczyszczone powietrze to poważny problem, z którym zmaga się od lat nasza cywilizacja. Niestety z każdym rokiem sytuacja pogarsza się coraz bardziej. Przekłada się to przede wszystkim na komfort życia i zdrowie wielu społeczeństw, dla których zatrważająco wysoki poziom szkodliwych substancji w otaczającym powietrzu może mieć nieodwracalnie negatywne skutki. Zanieczyszczenia są trudne do wyeliminowania i otaczają nas na każdym kroku – na ulicy, w biurze, czy w domu.

Rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny

Najstarszym i jednocześnie najbardziej skutecznym filtrem znanym naszej planecie są rośliny i tak naprawdę tylko one są w stanie zapewnić nam czyste powietrze. Tym samym inwestowanie w każdą ich ilość będzie nade wszystko opłacalne dla nas i dla całej planety. Natura, podobnie jak technologia, to dwa nieprawdopodobnie wydajne światy, posiadające ogromną moc, a ich połączenie może być przełomowe w walce o jakość powietrza, którym oddychamy.

Polska firma MATEKO zainspirowana nowatorskimi badaniami NASA na temat naturalnej siły korzeni roślin postanowiła wykorzystać swoją bogatą wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie na rynku i opracować najbardziej innowacyjną technologię hybrydową stworzoną do oczyszczania powietrza. Prace zwieńczył projekt oczyszczacza powietrza ARIA, wykrywający i eliminujący aż 99% wszystkich zanieczyszczeń w pomieszczeniach.

alt text

Urządzenie dzięki swej cylindrycznej formie w górnej części pracuje w oparciu o tzw. mechanizm „efektu kominowego”, natomiast dolna część w sposób innowacyjny zasysa powietrze do filtrów, bakteriobójczego światła UV-C i jonizatora dzięki nowoczesnej turbinie, a następnie filtruje je przez korzenie rośliny stanowiącej wierzchołek całego systemu. Przekłada się to na oszczędność energii względem dotychczasowych rozwiązań w tego typu urządzeniach, co sprawia, że ARIA jest jeszcze bardziej pożądanym z uwagi na swoją funkcjonalność oczyszczaczem.

Nigdy nie zasypia

Potwierdza to także mnogość inteligentnych czujników, w jakie została wyposażona, oraz proces sterowany za pomocą ekranu dotykowego. Dzięki aplikacji Tuya wspomagającej korzystanie z ARII pod względem odczytu tychże czujników i sterowania jej częścią mechaniczną użytkownicy mają możliwość ciągłego monitorowania otoczenia pod kątem jakości powietrza, jego wilgotności oraz temperatury. Z tych danych powstają raporty, które można na co dzień odczytywać w smartfonie m.in. z pozycji asystenta głosowego. ARIA posiada również funkcję WiFi, usprawniające codzienne używanie urządzenia.

alt text

Sprzęt posiada również świetną cechę, jaką jest możliwość korzystania z aplikacji towarzyszącej, która pomaga wybrać najlepszą dla niego roślinę. Aplikacja ta została wzbogacona o innowacyjny autorski pomysł, opracowany przez twórców ARII w oparciu o badania NASA – bibliotekę różnorodnych roślin, definiującą je jako najbardziej kompatybilne do całego systemu i posiadające najlepsze właściwości oczyszczające. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział dokładnie, jaką roślinę wybrać, aby uzyskać najlepszy efekt i cieszyć się czystym, świeżym i pachnącym powietrzem.

udostępnij