Zespół Róża to jedni z naszych ulubionych debiutantów na polskiej scenie. Właśnie wypuścili nowy singiel!
23-07-2021

Wreszcie się doczekaliśmy! Drugi singiel obiecującej jak mało która polski zespół formacji Róża zapowiadaliśmy już w ostatnim numerze K MAG-a, czyli w czerwcu. Jak widać, w stosunku do uzyskanych przez nas wcześniej informacji coś się opóźniło. Ale nie ma co płakać – ważne, że jest! I jest dobry. W informacji prasowej możemy przeczytać, że utwór "Człowiek-pies" jest stylistycznie zawieszony gdzieś pomiędzy bogatymi aranżami Talking Heads i psychodelią Blur. Może i coś w tym jest, ale z pewnością te dwie referencje nie wyczerpują tego, co muzycy zdołali zawrzeć w tej trwającej cztery i pół minuty piosence.

Co jednak być może najważniejsze: wraz z premierą singla Róża oficjalnie zapowiedziała swój debiutancki album. Będzie się nazywał "Bu!" i ma się ukazać jesienią. Nie możemy się doczekać!

A tak pisaliśmy o Róży w ostatnim numerze K MAG-a:

Niech rośnie duża

Zespół Róża można nazwać polską niezalową supergrupą. Młody trzyosobowy band składa się bowiem z Małgorzaty Penkalli znanej z Enchanted Hunters, Szymona Lechowicza, masterminda nieistniejącego już zespołu Sorja Morja oraz Kamila Hordyńca z grupy Wilga. W międzyczasie cała trójka udzielała się także w ruchomym jeśli chodzi o skład, spontanicznie działającym kolektywie Polonia Disco, który za zadanie stawia sobie odczarowywanie muzyki disco polo przez muzyków związanych ze sceną niezależną. 

– Róża rośnie na pulchnej glebie naszych dotychczasowych doświadczeń, rośnie sobie organicznie i raczej nie definiujemy się w kontrze do innych zespołów. Jak tylko zdrówko i humorek dopisują, to w tej konfiguracji cieszymy się sobą, a pomysły jak te pszczółki przylatują same – powiedział nam Lechowicz. 

Pierwszym utworem Róża podzieliła się z publicznością bardzo niedawno, bo na początku kwietnia. Piosenka "Oczy" została nagrana i wypromowana dzięki zwycięstwu zespołu w pierwszej edycji Konkursu Songwriterskiego im. Roberta Brylewskiego "Czekamy, czekamy!". W chwili, kiedy czytacie te słowa, światło dzienne powinien już ujrzeć drugi, równie świetny utwór Róży zatytułowany "Człowiek-pies". Zespół przyznaje się do inspiracji takimi stylami muzycznymi jak post-punk, r&b, synth pop, dub i emo, ale według wyżej podpisanego na razie brzmi przede wszystkim jak wyrafinowany avant-pop z wyraźnymi wpływami polskiej tradycji post-punka (Klaus Mitffoch!). 

– Z mojej perspektywy może nieco chętniej niż w poprzednich zespołach wypuszczamy się w rockowe rejony, czyli nastawiamy się na pewną teatralność i polityczny przekaz. Z drugiej strony nie boimy się dosadności popu i grubo rysowanych emocji" – powiedział Lechowicz. 

Jedno jest pewne: na debiutancką płytę Róży warto czekać. Podobno ukaże się już pod koniec wakacji.

alt text

Tak wygląda okładka zapowiadanego albumu Róży "Bu!"

udostępnij