Zapomniana historia Opatowa, miasteczka przed wojną zamieszkiwanego przez Polaków i Żydów. Wystawa oczami Majera Kirszenblata
05-12-2024
Polskie miasteczka mają dwie historie: jedną pamiętaną, drugą zapomnianą. W muzeum POLIN jeszcze do 16 grudnia można wyruszyć w podróż z przewodnikiem, malarzem Majerem Kirszenblatem, po nieistniejącym już świecie. Na wystawie czasowej widzimy mniej znaną historię Opatowa, jednego z wielu polskich miasteczek, które przed wojną zamieszkiwane były przez Polaków i Żydów. Na jego przykładzie obserwujemy też, jak wiele historii o naszych dawnych sąsiadach z małych miast wciąż czeka na odkrycie.
Dębica, Opatów, Izbica. Co przychodzi wam na myśl, gdy słyszycie o małych polskich miastach? Dzieciństwo i dom rodzinny, wakacje u dziadków, wspomnienia o bliskich? Niewykluczone, że miasteczka te wydają się wam bliskie i znane, czasami nawet banalne. Polskie miasteczka skrywają wiele historii. Poznajcie tę o naszych żydowskich sąsiadach, których już nie ma. Na wystawie czasowej „(po)ŻYDOWSKIE” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poznajemy codzienność Żydów i Żydówek z około tysiąca przedwojennych miasteczek nazywanych sztetlami. Wystawa dokumentuje badania i działania artystyczne prowadzone w Opatowie, których celem było odszukanie śladów dawnego życia żydowskiego w miasteczku i przywrócenie ich historii.
udostępnij
Polecane