Najlepsze książki o seksie, które warto zabrać ze sobą na Majówkę
02-05-2023
Fizyczne miejsca, nierozerwalnie związane z naszymi wspomnieniami, są podstawą zaistnienia relacji, przede wszystkim tej zmysłowej. Miejsce doznań można znaleźć wszędzie. W hotelu, na rozgrzanej podłodze, w sklepie po godzinach, na tylnym siedzeniu pierwszego samochodu.

„Slow sex. Uwolnij miłość”,
Hanna Rydlewska, Marta Niedźwiecka, Wydawca Agora

To pozycja dla wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy schowani pod pierzyną wstydu poszukują pełnego satysfakcji, radosnego seksu. Książka dzieli się na pięć części, które przypominają serię coachingowych spotkań. Hanna Rydlewska przyjmuje rolę dociekliwej pacjentki Marty Niedźwieckiej. Niedźwiecka, trawiona ogniem pytań, opowiada o tym czy warto iść na kompromisy? Jak rozbudzić namiętność w związku z długoletnim stażem? Dlaczego w trakcie seksu liczą się nie tylko genitalia? Co zrobić z zamkniętym na intymne sprawy partnerem?

Pod koniec każdego rozdziału autorki polecają zestaw ćwiczeń, dzięki którym poznamy i uwolnimy swoje ciało z dotychczasowych więzów. Wśród ćwiczeń jest np. jedzenie palcami ze związanymi oczami i treningi oddechowe. Pisarki zdradzają również jak samodzielnie, jedynie w towarzystwie świeczek i olejku, można uzyskać przyjemność.

Książka nie sprawi, przynajmniej od razu, że wasze erekcje będą dłuższe, a orgazmy intensywniejsze. Lektura pozwoli zrobić pierwszy krok w stronę akceptacji własnych potrzeb i zmiany myślenia o ciele swoim i partnera.

„Seks przyszłości. Nowa wolna miłość”
Emily Witt, tłumaczenie: Aleksandra Paszkowska, wyd. Krytyka Polityczna

Pod chwytliwym tytułem „Seks przyszłości. Nowa wolna miłość” kryje się reportersko-publicystyczny zapis podróży Emily Witt do San Francisko, będącego od lat 60. w awangardzie praktyk seksualnych i życia poza normą. Witt rozpoczyna swój nowy etap w życiu – w świecie poliamorycznych związków informatyków Google'a i Facebooka oraz posthipisowskich eksperymentów z tzw. „medytacją orgazmiczną”.

W trakcie podróży autorka odwiedza m.in. Burning Man, słynny festiwal na pustyni w północnej Nevadzie Jego wyzwoleni uczestnicy, na co dzień najczęściej pracownicy korporacji, oddają się cielesnym rozkoszom i zażywają mocne narkotyki, tworząc fascynującą, alternatywną społeczność.

To książka, która pokazuje, jak względne są normy obyczajowe oraz zachęca do próbowania nowych dróg do rozkoszy oraz zaspokojenia potrzeb fizycznych i emocjonalnych.

„Czego pragną kobiety?”
Daniel Bergner, tłumaczenie Anna Owsiak, wyd. Laurum

Publikacja Daniela Bergnera burzy dotychczasowe myślenie o kobiecym pożądaniu. Kobiety lubią seks, potrzebują go tak samo jak mężczyźni i miewają gorące fantazje. Książka nie jest powieścią erotyczną, ale w trakcie czytania rozdziału poświęconego fantazjom, niektóre części ciała rozpalają się do czerwoności. Oprócz tego Daniel Bergner rozwiewa mit o seksualnej bierności samic w świecie zwierząt i dotyka kontrowersyjnego tematu kobiecej fantazji o gwałcie. Autor nie wygłasza nieuzasadnionych sądów, treść jest podparta naukowymi badaniami. „Czego pragną kobiety?” to rezultat wieloletnich obserwacji i rozmów z badaczami i badaczkami naukowymi.

„Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce”
Kamil Janicki, wyd. CiekawostkiHistoryczne.pl

Dwudziestolecie międzywojenne kojarzy nam się ze światem wytwornych dam i kulturalnych dżentelmenów, w którym dbano o dobre maniery i właściwe wychowanie dzieci. Pod warstwą towarzyskich i obyczajowych form kryły się jednak naturalne instynkty, którym dawano mniej lub bardziej jawnie upust. Kamil Janicki w swojej książce „Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce” pokazuje prawdziwe życie seksualne ówczesnych Polaków.

Publikacja Janickiego jest pierwszą książką opisującą tak szeroko temat seksu i erotyki w Polsce przed II wojną światową. To barwna, niezwykle zabawna i pouczająca lektura, która pokazuje, że normy obyczajowe są względne i należy na nie patrzeć z uwzględnieniem kontekstu historycznego. W niektórych kwestiach nasze nowoczesne społeczeństwo jest mniej postępowe niż 100 lat temu.

„Czasem czuły, czasem barbarzyńca”
Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski, wyd. Agora

Kim jest współczesny mężczyzna, a kim chciałby być? Jak postrzegają samych siebie, a jak widzą ich kobiety? Czym dla nich jest seks? Jaki wpływ na bycie mężczyzną mają ojcowie, a jaki matki? Czym jest „długa, ciemna noc penisa”? Co robić w razie problemów z erekcją, a co gdy partnerka wciąż odmawia seksu? Tomasz Kwaśniewski – reporter „Dużego Formatu”, autor m.in. „Dziennika ciężarowca” oraz Jacek Masłowski – psychoterapeuta, coach, jeden z założycieli Fundacji Masculinum rozmawiają o tym jak być mężczyzną w naszych czasach: o ojcach, miłości, dojrzewaniu, seksie, rodzicielstwie, pracy, czy zdrowiu i obalają wiele stereotypów związanych z męskością. Ich książka „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” to szczera, dosadna i nieunikająca kontrowersji rozmowa dwóch wrażliwych i dociekliwych facetów po przejściach o najważniejszych sprawach w życiu chłopców i mężczyzn. „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” to przewodnik po męskości nie tylko dla mężczyzn.



 

udostępnij