Paszporty POLITYKI 2022: nasz przewodnik po nagrodach
09-12-2022
Smoczyńska („Silent Twins”), Holoubek („Wielka woda”) i Skrzywanek („Śmierć Jana Pawła II”) to tylko część nominowanych, którzy mają szansę zdobyć tegoroczną nagrodę kulturalną tygodnika POLITYKA. W styczniu przyszłego roku już po raz 30. poznamy laureatów i laureatki najbardziej prestiżowego wyróżnienia w świecie kultury. Okrągła rocznica przyniesie nam zwycięzców w siedmiu kategoriach: Film, Literatura, Teatr, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna i Kultura cyfrowa. Jak co roku poznamy nazwisko Kreatora Kultury – osoby, która niestandardowo i w sposób szczególny przyczynia się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie.
Paszporty POLITYKI są nagrodą, która przyznawana jest z ramienia tygodnika od 1993 r. Jej pomysłodawcą by Zdzisław Pietrasik – dziennikarz i wieloletni szef działu kulturalnego w Polityce. Od samego początku Kapituła nagrody kładzie nacisk na docenienie młodych twórców, którzy odznaczają się wybitnym wpływem na polski świat kulturalny. Początkowo wyróżnienia przyznawane były w sześciu kategoriach (Film, Literatura, Teatr, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna), ale od 2016 r. – za sprawą galopującego postępu technologicznego – wprowadzono nową kategorię: Kultura Cyfrowa. Przez 29 lat istnienia nagrody uhonorowano 186 laureatów oraz wyłoniono 26 Kreatorów Kultury. Lata pandemii (2020 r. i 2021 r.) przyniosły dodatkowo nagrodę specjalną o nazwie: Kultura Zdalna, która miała za zadanie docenić twórców, którzy działali online w czasie trwania Covid-19. Tegoroczne nominacje. Kto ma szansę na nagrodę?

Kategoria FILM:

JAN HOLOUBEK – operator i reżyser, współtwórca serialu „Wielka woda”, jednej z najlepszych polskich produkcji na Netflixie. Dwa lata temu otrzymał swoją pierwszą nominację w kategorii Film za debiut fabularny „25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”. Wyróżnia go wszechstronność i zaangażowanie twórcze w liczne projekty artystyczne.

DAMIAN KOCUR – reżyser i doktorant w Łódzkiej Szkole Filmowej. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Własny warsztat wypracował, realizując autorskie filmy krótkometrażowe, które wyróżniają się kinem zaangażowanym społecznie, w którym często zatarta jest granica między dokumentem a fabułą.

AGNIESZKA SMOCZYŃSKA – reżyserka, scenarzystka filmowa teatralna, której fabularnym debiutem jest film „Córki dancingu”, który zdobył liczne nagrody na światowych festiwalach. Smoczyńska jest reżyserką, która odznacza się ponadprzeciętną wyobraźnią manifestującą się w jej twórczości i niezwykłą zdolnością do zauważania ważnych, pomijanych w społeczeństwie tematów („Fuga”, „Silent Twins”).

Kategoria TEATR:

JAKUB SKRZYWANEK – reżyser i dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Twórca jednych z najszerzej komentowanych przedstawień teatralnych w naszym kraju, w których m.in. porusza problem wykluczenia osób LGBT+ (Spartakus. Miłość w czasach zarazy). Ceniony za twórczość zaangażowaną społecznie.

MICHAŁ BUSZEWICZ – dramatopisarz i reżyser teatralny. Stworzył niezwykle potrzebny w obecnych czasach spektakl „Edukacja seksualna”, który przejmuje obowiązki edukatorskie porzucone przez polskie szkolnictwo wyższe. Od kilku lat para się również prowadzeniem warsztatów dramaturgicznych dla młodzieży i dorosłych.

AGNIESZKA JAKIMIAK – reżyserka teatralna, dramatopisarska i eseistka. Przez pierwsze lata swojej twórczości współpracowała z reżyserką Weroniką Szczawińską (Paszport POLITYKI w 2020 r.). Doceniana za poruszanie tematyki emancypacyjnej i charakterystyczny sposób przedstawiania swojej twórczości w teatrze, który określany jest mianem scenicznego eseju.

Kategoria LITERATURA:

URSZULA HONEK – polska poetka i prozaiczka. Nominowana za książkę „Białe Noce”, w której tworzy świat z pogranicza snu i wyobraźni. Laureatka m.in. Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Książka „Białe Noce” przyniosła jej również nominację do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent 2022.

GRZEGORZ PIĄTEK – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Kurator wielu wystaw, autor licznych artykułów o architekturze, designie i mieście. W książce „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” bierze na warsztat mit „miasta z morza i marzeń” i opowiada historię Gdyni jako miasta wpisującego się w wizję idealnego miejsca do życia.

ISHBEL SZATRAWSKA – dramatopisarka i teatrolożka, która w swojej twórczości wyróżnia się oryginalnością i odważną grą z konsekwencjami. Czerpie wiele z warsztatu Hanocha levina i teatru Warlikowskiego. Zadebiutowała dramatem „Objects in Mirror Are Closer Than They Appear”.

Kategoria SZTUKI WIZUALNE:

SOLIDARNY DOM KULTURY SŁONECZNIK – powstała jako reakcja na wybuch wojny w Ukrainie i konieczną pomoc setkom tysięcy uchodźców. Początkowo dom kultury zajął się działaniami typowo pomocowymi, które z czasem przerodziły się w działalność kulturalno-artystyczną połączoną z licznymi warsztatami, wykładami i prelekcjami.

POTENCJA – grupa artystyczna stworzona przez trójkę absolwentów krakowskiej ASP: Karolinę Jabłońską, Tomasza Kręcickiego i Cyryla Polaczka. Tworzą sztukę ciekawą wobec otaczającego świata, zaangażowaną, w której możemy dostrzec nietuzinkową emocjonalność.

AGATA SŁOWAK – malarka, która w swojej twórczości łączy tematy społeczne z jej własną, osobistą perspektywą. Jej praca wzbudzają przeróżne emocje, prowokują widza intelektualnie i poruszają niezwykle ważne, społeczne tematy. Słowiak znana jest z udziału w głośnej wystawie „Farba znaczy krew” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2019 r.)

Kategoria MUZYKA POWAŻNA:

SZYMON CHOJNACKI – bas-baryton. Studiował w poznańskiej Akademii Muzycznej, na uniwersytecie w Lubece i w Stuttgarcie. W tym roku wydawnictwo muzyczne Acte Prealable wydało z jego inicjatywy płytę z kompletem pieśni legendarnego wirtuoza Ignacego Friedmana, która otrzymała nominację do jednej z prestiżowych nagród OPUS Klassik.

LILIANNA KRYCH – dyrygentka i performerka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Członkini kolektywu Hashtag Ensamble. Zafascynowana łączeniem różnych dziedzin sztuki. Współpracuje z Polską Operą Królewską. Prowadzi programy na Warszawskiej Jesieni m.in. „Fake Opera” Wojciecha Błażejczyka.

ANNA SUŁKOWSKA-MIGOŃ – dyrygentka i instrumentalistka. Dwukrotna stypendystka programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”. Angażuje się w działalność edukacyjną i popularyzatorską. Wygrała konkurs dla dyrygentek La Maestra w Paryżu i otrzymała nagrodę Taki Alsop Conducting Fellowship.

Kategoria MUZYKA POPULARNA:

1988 (PRZEMYSŁAW JANKOWIAK) – jego pseudonimem jest rok urodzenia. Na scenie muzycznej działa od kilkunastu lat. Pierwszy raz nominowany do nagród POLITYKI był w rok 2020 za minialbum „Ring the Alarm”. Zbliżający się ku końcowi rok był dla niego dość intensywny – wydał autorski album „Ruleta”, partnerował Monice Brodce prz pracy nad minialbumem Sadza i stał się autorem muzyki do filmu „Zadra”.

MROZU (ŁUKASZ MRÓZ) – wokalista, producent, kompozytor i autor tekstów. Jego solowa kariera trwa od 13 lat. W swojej muzyce czerpie z takich gatunków jak pop, reggae i hip-hop. Nominowany do tegorocznych Paszportów POLITYKI za album „Złote bloki”, którego sukces potwierdzają wyprzedane trasy koncertowe.

SZCZYL (TYMOTEUSZ ROŻYNEK) – sensacja sceny hiphopowej, któremu popularność przyniosła głównie wydana pod koniec 2021 r. debiutancka płyta „Polska Floryda”, w której odnosił się do życia w rodzinnym mieście Gdynia. Otrzymał całe trzy nominacje do Fryderyków i dostał nagrodę Odkrycie Empiku 2021.

Kategoria KULTURA CYFROWA:

ANNA I JAKUB GÓRNICCY (OUTRIDERS) – współzałożyciele reporterskiego start-upu, w którym łączą klasyczne dziennikarstwo z innowacyjnym wykorzystaniem cyfrowych technologii medialnych. Grupa Outriders wykorzystuje m.in. technologię VR/360 do ukazania trudności życia w okupowanej Ukrainie. Nowe technologie stały się w ich pracy środkiem do dotarcia do pochłoniętych technologią odbiorców.

MARCIN KRYSZPIN, GRZEGORZ SZCZYGIEŁ (FLYING WILD HOG) – współtwórcy gry „Trek to Yomi”. To czarno-biała. Samurajska opowieść, która wyróżnia się nietuzinkową estetyką i znaczącym odwzorowaniem realiów historycznych. W pracy zbiorowej szczególnie chciano docenić dwóch twórców – Kryszpina i Szczygła, którzy wyróżnili się dużym wkładem w powstałą grę.

MATEUSZ SKUTNIK – twórca komiksów i gier, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Zanany z malowanego od ponad 20 lat cyklu komiksowego „Rewolucje” publikowanego przez wydawnictwo Egmont i Timof i Cisi. Nominację do nagrody paszporty POLITYKI dostał za prace nad grą „Slice of Sea” – ręcznie malowaną planszówkę pełną autorskiego smaku i ciekawych zagadek.
 

udostępnij