Nowe radio Wojciecha Manna i dziennikarzy, którzy odeszli z Trójki zebrało rekordową kwotę
20-04-2020

Program Trzeci Polskiego Radia ostatnimi czasy zamiast ze swoich audycji słynie z dynamicznych zmian personalnych. Zwolnienie Anny Gacek bez możliwości pożegnania się ze słuchaczami wzbudziło powszechne głosy krytyki. W geście solidarności, kilka dni później z „Trójki” odszedł Wojciech Mann. „Postanowiłem, że to ja podejmę tę decyzję, a nie ktoś za mnie” – skomentował dziennikarz. 

Od nowa

Nie trzeba było długo czekać, by przekonać się, jakie będą kolejne, zawodowe plany dziennikarza. Razem z między innymi Magdą Jethon, Janem Chojnackim i Piotrem Jedlińskim stworzyli „Ratujmy Trójkę”. Celem spółki ma być kultywowanie i chronienie wartości, jakie na przestrzeni lat wykształciło Polskie Radio. Za namową słuchaczy powstał więc projekt radia „Nowy Świat”. Jak możemy przeczytać w internetowym oświadczeniu, ma to być rozgłośnia, której jeszcze nie było, całkowicie niezależna, nieulegająca politycznym naciskom, pełna wyjątkowych osobowości, wolności słowa, ambitnej muzyki i fascynujących audycji. 

By jednak „Nowy Świat” mógł się zmaterializować, niezbędne są fundusze. Na Patronite powstała już zbiórka, która pozwoli sfinansować powstanie radia. Jej celem było zgromadzenie 250 tys. zł miesięcznie. Zebrane pieniądze mają pokryć koszty zakupu sprzętu i zapewnienia odpowiedniego lokalu, by w czerwcu stacja mogła ruszyć pełną parą. Zgromadzona kwota udowadnia, że fanów jakościowego radia nie brakuje i że chcą oni współtworzyć niezależne media. Do tej pory udało się zebrać ponad 400 tys. zł. Twórcy „Nowego Świata” zapewniają, że niezwykle ważna jest dla nich transparentność, dlatego zobowiązali się do regularnego publikowania sprawozdań finansowych na grupie Patronów. 

Lista obecności 

Najwidoczniej idea zmiany krajobrazu polskich mediów przypadła do gustu wielu kolegom i koleżankom po fachu Wojciecha Manna. Swój udział w projekcie zadeklarowali dziennikarze „Trójki”, ale także przedstawiciele innych tytułów. Lista nazwisk ciągle się wydłuża, a wśród nich można wymienić m.in.: Jerzego Sosnowskiego, Małgorzatę Maliborską, Fisza, Wojciecha Waglewskiego, Joannę Kołaczkowską i Piotra Bukartyka. Do tego grona dołączą także: Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski czy Jah Jah Frankowski. Swoje wsparcie zadeklarowali ponadto Wojciech Malajkat, Krystyna Kofta i Zbigniew Zamachowski.

Idea crowdfundingu wciąż zyskuje na popularności. Coraz częściej wymieniana jest też jako jedna z metod mogących wspomóc utrzymanie dziennikarstwa opartego na jakości. Może więc twierdzenie „chcesz dobre radio, to się do niego dołóż” nie brzmi tak osobliwie, jak mogło się to wydawać jeszcze kilka lat temu? Jeżeli „Nowy Świat” ma stać się nowym otwarciem, to może warto dać mu szansę?

Zbiórkę można znaleźć tutaj: https://patronite.pl/radionowyswiat

/tekst: Filip Janiak/

udostępnij