Opera w Barcelonie zorganizowała koncert dla… 3 tysięcy roślin. Tak celebruje otwarcie dla gości
Autor: KB
24-06-2020

Pandemia koronawirusa szczególnie mocno odbiła się na branży kreatywnej i eventowej. Ponieważ od kilku miesięcy zabronione jest organizowanie masowych wydarzeń, ich organizatorzy, a także sami twórcy zostali pozbawieni gro środków do życia. To właśnie dochody z występów na żywo stanowią fundament ich zarobków. Niestety, nie zanosi się na to, by sytuacja wkrótce uległa zmianie. Przewiduje się, że będzie to ostatni etap wychodzenia z pandemii. By jednak uczcić poluzowanie obostrzeń i częściowy powrót do działania, hiszpański artysta konceptualny Eugonio Ampudia zorganizował w barcelońskiej operze koncert kwartetu smyczkowego, którego widownię stanowiły… 2 292 rośliny.

Powrót w pojednaniu z naturą

Jednym z niewątpliwych i zauważalnych na całym świecie plusów pandemii jest oddech planety, która na jakiś czas przestała być drążona i wyniszczana przez działalność człowieka. Dowodem tego jest chociażby fakt, że w kwietniu tego roku po raz pierwszy od 30 lat z Indii można było wreszcie zobaczyć Himalaje, zwykle zasłonięte zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Gran Teatre del Liceu, jeden z ważniejszych teatrów muzycznych w Hiszpanii, został otwarty jeszcze w XIX wieku i do dziś uchodzi za jedną z najlepszych pod względem akustycznym scen tego typu na świecie. Skąd pomysł na organizację koncertu dla roślin? Władze opery napisały w oświadczeniu:

„Zapraszamy na symboliczny akt podkreślający wartość sztuki, muzyki oraz natury. To nasz pierwszy krok w kierunku powrotu do aktywności. Żyjemy w dziwnych i krzywdzących czasach, dlatego chcemy przypomnieć ludziom o zgoła odmiennej perspektywie świata – takiej, która zbliża nas do tak kluczowych kwestii, jak nasze relacje z naturą”.

Rośliny zgromadzone w przestrzeni opery, usadowione na miejscach zwykle zajmowanych przez ludzi, sprowadzono z okolicznych szkółek roślinnych. Następnie zostaną sprezentowane pracownikom służb medycznych zatrudnionym w Hospital Clinic of Barcelona. Choć Gran Teatre del Liceu nie mogło wypełnić sali gośćmi, którzy na żywo obejrzeliby wyjątkowy występ kwartetu wykonującego utwór „Crisantemi” Pucciniego, całość była transmitowana online.

Koronawirus w Hiszpanii

Jak donosi amerykański Johns Hopkins University, na ten moment w Hiszpanii potwierdzono 246 504 przypadki zakażenia koronawirusem oraz 28 324 zgony. Barcelońska opera musiała zawiesić działalność w połowie marca. To pierwszy raz od tamtej pory, gdy artyści mogli wreszcie wejść na jej scenę, ponieważ w ostatnią niedzielę władze kraju podjęły decyzję o poluzowaniu obostrzeń oraz otworzeniu przestrzeni koncertowych na organizację wydarzeń, lecz przy zachowaniu ograniczonej ilości osób.

udostępnij