Melancholia to najbardziej magiczna polska marka biżuterii. Jej twórcy odwołują się do starożytnej filozofii, a także do alchemii.
18-11-2016
– Przyjmijmy, za starożytnymi filozofami przyrody, że wszelkie byty naturalne we wszechświecie są w istocie przekształceniami jednej, pierwotnej substancji, która zmienia tylko sposób swojego istnienia. Choć kowalem substancji pierwotnej jest czas, człowiek także przyznaje sobie demiurgiczną moc zmiany sposobu jej istnienia. Z pomocą ognia – narzędzia dezintegrującego strukturę materii – bierze na siebie pracę czasu, poznaje zawiłe, naturalne procesy, różnicujące byty we wszechświecie i konstruuje własne techniki rekonfiguracji substancji. – czytamy na stornie Melancholii.

Twórcy marki Melancholia, Daria Malicka i Maciej Wodniak, odwołują się do starożytnej filozofii, a także do alchemii, którą, przed setkami lat, zajmowali się m.in. jubilerzy. Tworzenie biżuterii ma wiele wspólnego z poszukiwaniem kamienia filozoficznego, który miał doprowadzać do przekształcenia materii nieszlachetnej w kamienie szlachetne, przede wszytkim w złoto i srebro. Według niektórych legend kamień filozoficzny uzdrawiał chorych, zapewniał  nieśmiertelność i witalność.

Daria i Maciej odwołują się też do, balansującej na granicy magii i filozofii, melancholii.

– Czy jesteśmy dziś spadkobiercami takiego przeżywania materii? Czy może być ona czymś więcej niż zjawiskiem naturalnym lub po prostu przedmiotem? Osobliwy stan ducha, zwany melancholią, to poczucie straty, ale straty stymulującej, jak twierdzi Arystoteles, do twórczego jej przezwyciężenia. Choć tego, co stracone, nie odnajdziemy w pełni i w pierwotnej formie, możemy restytuować te fragmenty myślenia symbolicznego, które przetrwały w kulturze. – czytamy na melancholia.co

Najnowszą kampanię Melancholii stworzył Bartek Wieczorek. Wśród modeli i modelek pojawili się: Anna Misty Czuż, Gregor Różanski, Leonia Stromberg i Szymon Walasek.

udostępnij