Elon Musk przymierza się do wyświetlenia pierwszej reklamy w kosmosie
14-07-2021

Elon Musk raz po raz dzieli się swoimi zaskakującymi pomysłami. Ekscentryczny miliarder tym razem zapowiedział, że rusza z projektem pierwszej przestrzeni reklamowej w kosmosie – „SpaceArt”. W tym celu Space X połączy siły z firmą inżynieryjną Geometric Energy Corporation (GEC). Pojawia się pytanie, kto i w jakim celu miałby reklamować się w kosmosie, ponieważ reklama będzie niewidoczna z Ziemi.

Jak to ma działać? Z rakiety Falcon 9 zostanie wypuszczona miniaturowa satelita CubeSat, o wymiarach 10x10x10 centymetrów, mająca spełniać rolę nośnika reklamowego, który znajdzie się na wysokości 779 kilometrów. GEC jest w trakcie opracowywania systemu komunikacji kwantowej, umożliwiającej przesyłanie informacji na duże odległości, na przykład z Ziemi na Księżyc.

To jednak nie koniec wiadomości rodem z filmów science fiction, bo cena takiej reklamy będzie uzależniona od wartości rynkowej tokenów kryptowalut. Prawo do sterowania pikselami CubeSat zyska ta firma, która zaoferuje najwyższą stawkę. Oczywiście im większa lub trwalsza reklama, tym będzie droższa. Musk zapowiada, że pierwsza ma zostać uruchomiona już w 2022 roku.

/tekst: Marta Porwich/

udostępnij